Kristijanija (Christiania) vieta kurią privalote aplankyti

kristijanijaKristijanija (Christiania) yra tarytum maža valstybė dideliame mieste, kurią savo kelionės į Kopenhagą metu, tiesiog privalote aplankyti. Viskas prasidėjo dar aštuntame praeito amžiaus dešimtmetyje, kuomet keliasdešimt žmonių apsigyveno senose, nebenaudojamose kareivinėse. Tuo metu visoje Danijoje pūtėsi nekilnojamojo turto burbulas, gatvės tiesiog duso nuo automobilių spūsčių, o šie žmonės (dauguma iš kurių buvo menininkai) norėjo gamtos prieglobsčio bei svajojo apie žaidimų aikštelę savo vaikams.

Kuomet Kopenhagos valdžia pastebėjo naujuosius kareivinių gyventojus, jų buvo jau keli šimtai, iš naujųjų savo namų jie kraustytis net nesiruošė. Danijos valdžia su policijos pagalba ne kartą bandė išvaryti naujuosius gyventojus iš buvusių kareivinių, bet be rezultatų.

Žinoma naujiesiems gyventojams labai padėjo tas faktas, kad jie gyveno būten kareivinėse, kurias juosė aukšta mūrinė tvora. Tačiau kur kas svarbesniu elementu tapo daugumos Danijos gyventojų bei užsieniečių palaikymas, kurie kaip išmanydami gyne, naująjį "laisvą miestą".

Šiuo metu ši komuna yra beveik visiškai autonomiška. Žmonės joje gyvena pagal savo įstatymus, kurie toleruoja lengvuosius narkotikus (jų Kristijanijoje gali isigyti kiekvienas), nevažinėja automobiliais ir miestui moka tik už vandenį bei elektrą. Visi esminiai klausimai yra sprendžiami visuotiniu balsavimu, kuris paprastai ivyksta kokio nors baro lauko terasoje, siurbčiojant alų.

Yra žmonių kurie bando Vilniuje esantį užupį lyginti su Kristijanija, bet tai tiesiog nesulygynami dalykai. Vietoje tik deklaruotinos užupio respublikos Vilniuje, Kristijanija yra tikra autonominė komuna įsikūrusi Kopenhagoje.